Festival Exit – selitev iz Novega Sada kot nov začetek?
RTV Slovenija pred dvema urama | Claudia Raspolič, TV
Ali je lahko glasba zrcalo stanja duha v neki državi? Da. Med najbolj plastičnimi dokazi za to je festival Exit, ki je pred 26 leti nastal v Novem Sadu kot študentsko gibanje za mir in svobodo proti režimu Slobodana Miloševića. Letos se bo selil po svetu.
Občutek je, da se zgodovina vrača, saj se v Srbiji od leta 2024 znova vrstijo množični protesti. Zgodovinski in družbeni kontekst je seveda danes drugačen, a prst je še vedno uperjen proti oblasti, ker je po mnenju protestnikov prežeta s korupcijo in klientelizmom. Povod za novi val protestov je tragična nesreča na novosadski železniški postaji novembra leta 2024, ko se je zrušil nadstrešek in zahteval 16 smrtnih žrtev. Študenti zahtevajo odgovornost za žrtve,